събота, 25 февруари 2017 г.

В навечерието (прожекция на филм по романа на Иван Тургенев)



Средата на 19 век. Димитър Инсаров е български революционер. За да избегне репресиите на османските власти, живее в Русия, но основната му цел е да се върне в родината и да се бори срещу поробителите, за свободата на своя народ. При пребиваването си в Русия се запознава с Елена – дъщеря на благородник и заобиколена от приятели и кандидати за женитба. Въпреки това тя е запленена от младия и отдаден на своите идеали революционер. Инсаров също е покорен от Елена, но въпросът е кое е по-важно – любовта към отечеството или към жената на мечтите му.
3 март 2017 (петък), 17.00 часа
Студентски исторически център Студентски град, бл. 52, вх. В

           

Отбелязването на 1 ноември с филм и дискусия за живота и делото на Паисий Хилендарски




В СИЦ, на 1 ноември 2016 година, по случай Деня на будителите, беше прожектиран игралният филм „Легенда за Паисий“. Дошлите студенти и гости на събитието оцениха видяния филм като интересен. Филмът стана повод за дискусия за живота и делото на Паисий, за ролята на историка и историческите творби във всички епохи за поддържането и развиването на народностното самосъзнание. Също така беше декламирано стихотворението „Паисий“ от „Епопея на забравените“ на Иван Вазов. Интересни мнения се чуха за ролята на „История Славянобългарска“ (1762 г.) за народа ни през Възраждането, а също и за значението на образа на хилендарския монах в развитието на културата ни след Освобождението, което патриархът на българската литература увековечава.
Библиотеката на СИЦ разполага с книги, свързани с живота и творчеството на Паисий. Книгата на един от главните автори, послужили за написване на „История Славянобългарска“ – Мавро Орбини (озаглавена "Царството на славяните"), е на разположение на любознателния читател в едно ново и богато оформено издание. Интерес за всеки, желаещ да научи повече за него, е и биографичната и изследователска книга на професор Михаил Арнаудов. Разбира се, библиотеката на СИЦ разполага и с издание на „История Славянобългарска“ – а като за начало, нея всеки си заслужава да я препрочете!
Заповядайте в нашата библиотека, за да намерите още книги по темата 
:)
Благодарим на дошлите за интереса и участието! Следете страницата на СИЦ във Фейсбук, за да научите за следващите предстоящи събития.