понеделник, 31 октомври 2016 г.

Прожекция на филм за Паисий Хилендарски по случай Деня на народните будители (1 ноември 2016)

СТУДЕНТСКИ ИСТОРИЧЕСКИ ЦЕНТЪР ви кани на прожекция на филм за Паисий Хилендарски по случай Деня на народните будители (1 ноември 2016)

1 ноември 2016 (вторник), 19.00 часа

Студентски исторически център, Студентски град, бл. 52, вх. В



Филмът е посветен на  на Паисий Хилендарски – родоначалник на Българското възразждане по повод 200-годишнината от написването на „История славянобългарская“.
в рубриката „Българска кинокласика: Филмите на 60-те на миналия век“
Драма.
България, 1963г., 81 мин.
Сценарий: Надежда Драгова, Първан Стефанов
Режисьор Стефан Сърчаджиев
Оператор Васил Холиолчев
Музика Любомир Пипков
В ролите: Виктор Данченко, Иван Кондов, Цено Кандов, Ангелина Сарова, Петър Златев, Кирил Янев, Сава Хашъмов и др.
Петко, млад и буден мъж напуска родното си село Банско, разделя се с Бена – жената, която обича и отива в Хилендарския манастир, където брат му е игумен. Там приема монашеското име Паисий. Започва да чете летописи и стари книги, в които открива данни за историята на България. Запознава се с Евгений Булгарис – грък от Самоковската епархия, който събира данни за историята на гръцкия народ. Със същата задача се е заел и сърбинът Йован Райчев. Пайсий не може да понесе гърчеенето на българите, сред които е и съпругът на Бена – Кирил Евлогиев, когото тя напуска. Манастирът става тесен за дейността, с която се е заел Паисий и той започва да обикаля страната. Най-щастлив е, когато прочита в стар летопис думите на латинския кардинал Цезар Бартони: „Българите са страшни за целия свят – малък народ, но смел“. Отново се връща в Хилендарския манастир по времето, когато пристигат пратеници на Вселенския патриарх, които ги благославят на гръцки. Тогава Пасий произнася: „О, неразумни и юроде, поради что се срамите да се наречете българи“, обръщайки се към монасите. Изгонен от манастира, той започва да пише „История славянобългарская“, която се преписва на ръка и пробужда националното съзнание на българите.



Репортаж от лекцията на доц. Дарина Григорова в СИЦ (17 май 2016)

На 17 май 2016 г. в Студентския исторически център доцент Дарина Григорова представи най-новата си книга "Империя Феникс - между съветското минало и евразийското бъдеще".
Тя разясни многообразието в идейните течения и политическите нагласи в Руската федерация.
Имаше кратък преглед върху историята на Русия в края на XIX и XX век, за това как тя влияе върху разбиранията на обществеността в днешно време и по какъв начин е възприемана в различните идеологически групи.
Според нейното виждане днешна Русия съчетава в себе си имперското и националното по един хармоничен начин.
Разгледани бяха и различните аспекти във вътрешната и външната политика на РФ, изразител на какви тенденции е управляващата "Единна Русия" и президента Владимир Путин, и какво представлява опозицията.
В последвалата дискусия, тя даде изчерпателни отговори на всички въпроси, които засягаха многообразни теми от миналото и настоящето на Русия.
Благодарим й за отделеното време, беше много интересно!

ВИДЕОЗАПИС ОТ ЛЕКЦИЯТА НА ДОЦ. ДАРИНА ГРИГОРОВА

четвъртък, 12 май 2016 г.

Империя Феникс - между съветското минало и евразийското бъдеще. Представяне на книгата на доц. Дарина Григорова




Каква е постсъветска Русия - империя или национална държава, или и двете? 
Какво става с homo soveticus след 1991 г.?
Каква е геополитическата идентичност на Русия - постсъветска или неоевразийска?



Дарина Григорова е родена на 10 декември 1973 в София. Завършва Софийски университет, с история, както и с фрнески език и литература като втора специалност. От 2008 е доцент. 
Преподава История на Русия (XIX-XX век) в Историческия факултет на СУ. Чела е лекции в Русия, Казахстан и Беларус.
Ръководи Еврзаийския център VIA EVRASIA към факултета, и е главен редактор на ALMANACH VIA EVRASIA. 
Автор е на книгите "Свобода и самодържавие. Руският либерализъм в края на ХІХ в" и "Еврзаийството в Русия", както и на множество статии и публикации в българския и чуждестранния печат.
Вторник, 17 май 2016 г., 19.00 часа
Студентски исторически център, Студентски град, бл. 52, вх. В

Репортаж от лекцията на проф. д-р Евгения Калинова в СИЦ (27 април 2016)



Повече от 30 души посетиха лекцията на проф. д-р Евгения Калинова в Студентски исторически център. Темата беше "България в края на Втората световна война - вътрешни и външни проекции". Увлекателната лекция продължи близо два часа. Дошлите студенти проявиха голяма активност и зададоха много въпроси, изказаха много мнения по темата. Събрани бяха и значителни дарения за СИЦ в размер на 53 лв., за което благодарим!





Пълен запис на лекцията на проф. д-р Евгения Калинова:  


четвъртък, 21 април 2016 г.

България в края на Втората световна война - вътрешни и външни проекции. Лекция на проф. д-р Евгения Калинова



Лекцията ще представи основните предизвикателства пред България от края на 1943 г., когато обратът в хода на войната е вече реалност, до завършването на военните действия в Европа в средата на 1945 г. На фона на плановете и действията на бъдещите победители от Антихитлеристката коалиция ще се проектират възможните и реалните стъпки, предприети от българските управляващи за намиране на изход от кризата. Ще бъде отделено внимание на политическите аспекти на българското участие във войната срещу Германия, както и на решаващата роля на външния фактор във вътрешнополитическия живот на страната.

Проф. д-р ЕВГЕНИЯ КАЛИНОВА е специалист по съвременнна история на България. Тя преподава в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и има лекциионни курсове в бакалавърската специалност „Международни отношения“ в Юридическия факултет на СУ, както и магистърски курсове в Историческия и Философския факултет и в магистърската програма “Cultural Liaisons and Geopolitics of the EU”. Научните й интереси са в областта на външната политика на България след Втората световна война, културната политика и културната дипломация в периода на социализма, проблемите на малцинствата в България. Има над 200 научни публикации в страната и чужбина.

Монографии: “Победителите и България 1939 – 1945”, С., 2004; “Българската култура и политическият императив 1944 – 1989”, С., 2011; “La Bulgarie contemporaine entre l’Est et l’Ouest”. Editions L'Harmattan, Paris, 2001. (avec Iskra Baeva) ; “Следвоенното десетилетие на българската външна политика – 1944 – 1955” (съавт. Искра Баева), С., 2013; “Българските преходи 1939-2010” (съавт. Искра Баева), С., 2010; “Bulgarien von Ost nach West. Zeitgeschichte ab 1939”, Braumueller, Wien, 2009 (co-author I. Baeva); “Contemporary Bulgaria – from the Eastern Bloc to the European Union”. (in Greek). „Epikentro Publishers“, Thessaloniki, 2011 (co-author I. Baeva); “Социализмът в огледалото на прехода” (съавт. И. Баева), С., 2011.



Сряда, 27 април 2016, 19.00 часа
Студентски исторически център, Студентски град, бл. 52, вх. В